Plakietki hufca są odznaczeniem symbolizującym przynależność do hufcowej wspólnoty. Plakietki są w trzech kolorach, z których każdy z kolorów symbolizuje kolejne lata członkostwa:

• granatowy – do 5 lat
  • zielony – powyżej 5 lat
  • czerwony – powyżej 10 lat

W celu zamówienia plakietki hufca drużynowy składa zamówienie przez formularz i uiszcza opłatę na rachunek bankowy hufca nr 93 1140 1010 0000 2716 8500 1001 tytułem „DSCZ plakietki hufca, numer i nazwa drużyny, ilość sztuk”. Koszt jednej plakietki to 7 zł. Instruktorzy hufca otrzymują plakietkę bezpłatnie.

Srebrna i Złota Plakietka Hufca

Celem odznaczenia jest promowanie wyróżniającej się postawy i podjętych działań przez instruktorów lub członków pełniących funkcję instruktorską na forum Hufca ZHP Warszawa-Wola. Działania te powinny przyczyniać się do rozwoju hufca i jego wspólnoty.

Srebrna plakietka

obrazek przedstawiający srebrną plakietkę hufca

Plakietką wyszywaną srebrną nicią może zostać odznaczony instruktor, w stopniu co najmniej przewodnika, posiadający zaliczoną służbę za poprzedni rok i opłacone składki, będący instruktorem od co najmniej 12 miesięcy, lub członek hufca pełniący funkcję instruktorską od co najmniej 12 miesięcy i posiadający opłacone składki.

Kandydat/Kandydatka do odznaczenia powinien/powinna wyróżniać się postawą, dając przykład innym, będąc wzorem w środowisku swojego działania. Powinien/Powinna odpowiedzialnie wypełniać swoje obowiązki, współtworzyć hufcową wspólnotę poprzez aktywne zaangażowanie się w działania hufca oraz dzielić się swoim doświadczeniem z członkami innych środowisk. Kandydat/Kandydatka osiągnął/-ęła sukces w podejmowanych działaniach na forum hufca.

Złota plakietka

obrazek przedstawiający złotą plakietkę hufca

Plakietką wyszywaną złotą nicią może zostać odznaczony instruktor ZHP, w stopniu co najmniej podharcmistrza, posiadający zaliczoną służbę za poprzedni rok i opłacone składki, będący instruktorem od co najmniej 36 miesięcy oraz członkiem jednego z zespołów hufca, lub członek hufca pełniący funkcję instruktorską od co najmniej 24 miesięcy i posiadający opłacone składki.

Kandydat/Kandydatka do odznaczenia powinien/powinna wyróżniać się postawą, dając przykład innym, będąc wzorem w środowisku swojego działania, wychowując następców. Jego systematyczne zaangażowanie w prace w zespole instruktorskim (pełniona funkcja instruktorska lub regularne zaangażowanie w organizację hufcowych przedsięwzięć) ma wpływ na podnoszenie jakości działań podejmowanych przez zespół. Kandydat/Kandydatka ten dzieli się swoim doświadczeniem na forum hufca, a podejmowane przez niego działania stawiane są za przykład dobrze zrealizowanego zadania.

Zasady nadawania Srebrnych i Złotych Plakietek

Srebrne i Złote Plakietki Hufca przyznawane są na wniosek instruktora/instruktorki hufca lub członka/członkini hufca pełniącego/pełniącej funkcję instruktorską w hufcu.

Wniosek powinien posiadać następujące informacje:

• stopień, imię i nazwisko Kandydata/Kandydatki, dla którego wnioskuje się o plakietkę,
  • uzasadnienie w odniesieniu do wymagań na Srebrną/Złotą Plakietkę,
  • stopień, imię i nazwisko osoby zgłaszającej.

Wniosek należy przesłać do Komendantki Hufca.

Plakietki są nadawane rozkazem Komendantki Hufca po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komendy Hufca ZHP Warszawa-Wola.
Plakietki wręczane są podczas uroczystości na forum hufcowej wspólnoty.